Tlak v pnevmatikah vpliva na vozne lastnosti vašega avtomobila, varnost vožnje in porabo goriva.
S pravilno napolnjenimi pnevmatikami pripomoremo k številnim prevoženim kilometrom, varčujemo z gorivom, zmanjšujemo obrabo pnevmatik, dosežemo njihovo maksimalno donosnost ter podaljšamo življenjsko dobo le-teh. S skrbnim preverjanjem tlaka in vzdrževanjem pnevmatik boste še dolgo uživali v varni vožnji.
PREVERJANJE PNEVMATIK
Vzdrževanje pravilnega polnilnega tlaka je načeloma nezahtevno opravilo, ki od nas ne zahteva pretirane pozornosti. Priporočljivo je, da tlak v pnevmatikah preverjamo vsaj enkrat mesečno, predvsem je to pomembno, kadar načrtujemo daljše vožnje. Pri merjenju je potrebno upoštevati priporočila proizvajalcev in obremenitev vozila. Med drugim je pomembno tudi preverjanje tekalnih plasti pnevmatik glede na neenakomerne obrabe, ki je lahko znak previsokega ali prenizkega tlaka v pnevmatikah.
POLNILNI TLAK
Polnilni tlak omogoča, da pnevmatika ohranja svojo obliko in prožnost. Vsaka pnevmatika ima lasten indeks nosilnosti ter simbol hitrosti, vrednosti, ki veljata le v primeru pravilno napolnjene pnevmatike. Polnilni tlak med drugim poskrbi tudi za dober oprijem pnevmatike.
KAJ VPLIVA NA POLNILNI TLAK?
Opuščanje rednega vzdrževanja oz. neustrezno vzdrževanje pnevmatik v kombinaciji s temperaturnimi spremembami lahko povzroči spremembo tlaka. Preobremenjenost pnevmatik in pretirane temperaturne spremembe povzročijo porast tlaka za do 30 % (razširjanje zraka pod vplivom visokih temperatur povzroči porast tlaka), kar lahko v končni fazi povzroči uničenje pnevmatike. Polnilni tlak torej ne sme biti previsok ali prenizek, saj se s tem krajša življenjska doba pnevmatik.
Ste vedeli?
*Če je tlak nižji za 15 % od določene vrednosti, se poraba goriva poveča, za približno 2 % pa se zmanjša obstojnost pnevmatik. V primeru, da je tlak za 15 % višji od predpisanega, se trpežnost pnevmatik zniža za kar 12 %.*
POSKRBITE ZA USTREZNEN TLAK
- Enkrat tedensko oz. vsaj enkrat mesečno preverite tlak v pnevmatikah. Priporočljivo je tudi merjenje pred vožnjo, ki zahteva daljše razdalje.
- Tlak merite pri hladnih pnevmatikah (med vožnjo se pnevmatike segrevajo, zrak v njih se širi, zato odčitki na manometru po končani vožnji ne bodo točni).
- Pozorni bodite na merilnike in odčitavanje merilnih vrednosti (bar).
- Preverjajte tudi »steble« ventilov in poskrbite, da bodo imeli ventili ves čas nameščene kapice.
*Če niste prepričani, kakšen je pravilen polnilni tlak pnevmatik, lahko ta podatek poiščete v priročniku za lastnike vozil, na nalepki roba voznikovih vrat ali bočnici pnevmatike.*